piątek, 28 października 2016

Lukier królewski



Lukier królewski stosuję się przede wszystkim do precyzyjnych zdobień - idealny na świąteczne ciastka, takie jak szybkie pierniczki dla spóźnialskich ;) i inne ze skomplikowanymi ornamentami. Z wielu przepisów najbardziej przypadł mi do gustu ten z mojewypieki.com "Lukier Królewski", robię go jednak wyłącznie z sokiem cytryny i tylko świeżej (oryginalny przepis mówi o soku z butelki lub białym occie winnym). Lukier królewski jest wymagający, zaczynamy go robić dzień wcześniej odstawiając jajko do lodówki dla 'wzmocnienia', zaś w trakcie ucierania trzeba bardzo uważać, żeby nie 'przebić' białka. Taka sytuacja powoduje, że przez pęcherzyki powietrza w masie, lukier będzie później pękał.

Do lukru królewskiego swobodnie możemy dodać barwniki (najlepiej w żelu lub proszku). Zasada postępowania z proporcjami jest prosta: jeśli jest za gęsty dodajemy więcej wody, jeśli zbyt płynny więcej cukru pudru.

Zobacz wypieki z tym lukrem :)


SKŁADNIKI


  • 90 g białka
  • 445 g cukru pudru
  • 5 - 7 kropli soku z cytryny

1. Oddzielamy białka od żółtek, umieszczamy w czystych i suchych naczyniach. Przykrywamy folią spożywczą i odstawiamy do lodówki na całą noc.

2. Po wyjęciu jajek z lodówki przecedzamy białko przez drobne sitko (takie jak do herbaty).

3. Dodajemy po kolei wszystkie składniki i na najniższych obrotach mieszamy z pomocą końcówki miksera w kształcie litery „K”.

4. Mieszamy do momentu, kiedy lukier będzie bez grudek i nie będzie spływał ze szpatułki.




Udanego dekorowania!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Dzwoneczek w kuchni , Blogger